O Da Bir Şiddet; Flört Şiddeti

Flört şiddeti, henüz evli olmayan, birbirlerini sevdiğini iddia eden ve birliktelik yürüten kişiler arasında yaşanan bir şiddet türüdür. Özellikle toplumumuzda, şiddet haberlerinin ardı arkası kesilmez iken kuytuda kalmış bir şiddet türü olarak flört şiddeti gündeme gelmektedir. Bu şiddet türünde genellikle taraflardan biri, “sevdiği için yapıyor” ya da “kıskandığı için yapıyor” gibi savunma mekanizmalarını devreye sokmaktadır ve bu nedenle yaşadığı şiddeti hafifletmeye çalışmaktadır. Her ne kadar yaşatılmaya çalışılsa da bu da bir şiddettir.

Hangi Davranışlar Flört Şiddeti Kapsamına Girer?

Şiddet, her zaman fiziki olarak gerçekleştirilen bir eylem değildir. Kimi zaman şiddet bir söz ile, kimi zaman bir bakış ile, kimi zaman da psikolojik bir baskı ile gerçekleştirilebilmektedir. Bir şiddet durumundan bahsederken sadece bedensel olarak alınan yaralardan değil, aynı zamanda ruhsal olarak alınan yaralardan da bahsesilmektedir. Kısacası şiddet; insanın kendisini kötü hissettiren her türlü muameleye maruz bırakılması durumudur.

Genel olarak flört şiddeti kapsamına giren davranış türleri şunlardır:

  • Sözlü şiddet
  • Kıskançlığa bağlı kısıtlamalar
  • Bedensel şiddet
  • Psikolojik şiddet
  • Siber şiddet
  • Cinseş şiddet

Günümüzde şiddet kavramına me yazık ki her gün bir yenisi eklenmektedir. Özellikle flört döneminde karşılaşılan şiddet, duygusal yoğunluğun fazla olmasından dolayı farkedilemeyebilmektedir. Bu nedenle, ilişki içinde olan kişilerin bu şiddet türüne karşı bilinçli olması ve farkındalığının olması gerekmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*