Ottan Gelen Sağlık; Dereotu

Dereotu, salataların vazgeçilmez bir parçası olarak sofralarımızda yerini alıyor. Fakat dereotu yalnızca salataların tadını güzelleştirmekle kalmayıp aynı zamanda insan sağlığına oldukça katkıda bulunuyor. Başta sindirim sistemi olmak üzere pek çok sağlık problemlerinin giderilmesine etki eden dereotu, gaz sorunu ile birlikte kemik sağlığının korunmasını da sağlıyor. Kısacası ottan gelen sağlığın adı; dereotu olarak biliniyor.

Anavatanı Asya bölgesi olan dereotu, ülkemizin her köşesinde kolaylıkla yetişebilmektedir. Sonbahar aylarında toplanan ve çiğ olarak tüketilebilen bu ot, A vitamini, C vitamini, bakır, çinko, magnezyum, demir, potasyum ve fosfor yönünden oldukça zengindir. Günde bir tutam dere otunun tüketilmesi, insan sağlığı için oldukça faydalıdır.

Dereotunun Faydaları

Dereotu, sindirim sistemi başta olmak üzere vücudun karşılaştığı çeşitli sorunların giderilmesini sağlamaktadır. Dereotunun faydaları kısacası şunlardır:

  • İçerisinde bulunan uçucu yağlar nedeniyle uykusuzluğun giderilmesinde etkilidir. Ayrıca içeriğinde bulunan bazı maddeler sakinleşmeyi de beraberinde getirmektedir.
  • Sindirim sisteminde yaşanan sorunların giderilmesinde, hazımsızlık problemlerinde, mide ağrılarında ve mide kramplarında etkisini göstermektedir. Ayrıca gaz problemini de ortadan kaldırmaktadır.
  • İçerisinde bol miktarda kalsiyum bulunmasından dolayı kemik sağlığı için oldukça faydalıdır. Kemiklerde yaşanan mineral kaybına engel olarak, kemik hastalıklarına yakalanma riskini de büyük ölçüde azaltmaktadır.
  • Etkili bir antibakteriyel özellik taşımasından dolayı enfeksiyonlara yakalanma riskini büyük ölçüde düşürmekte ve enfeksiyona yakalandığında da vücut direncini yükseltmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*