Rüyayı Yönetmek Mümkün Mü?

Rüya, insanların bilinçaltının uyku esnasında ortaya çıkması durumudur

Çoğu zaman bilinç altında bulunan fazla enerji, uyku sırasında deşarj olunmasını ve bilinçaltının gizemlerinin ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Peki rutin olarak gördüğünüz rüyalarımızı yönetmek mümkün mü?

Artık ortaya atılan bir fikre göre; rüyalar bastırılan bilinçaltının, isteklerin, anıların ve beklentilerin, yakın zaman içerisinde etkilenilen olayların birer sembolüdür. Ayrıca rüyalar bilinçaltının boşaltılması bir yöntemidir. Dolayısıyla rüyalar, sağlıklı bir uyku ve sağlıklı bir ruh hali için oldukça gereklidir. Ve çoğu zaman da, görülen rüyaları yönetilebilmesi mümkün olmaktadır. Bu duruma lucid rüya denmektedir.

Lucid Rüya Nedir?

Lucid rüya, rüya görüşdüğü sırada uyanmak fakat rüyaya devam edebilmek için tekrardan da uyuyup rüyaya devam etme durumudur. Kimi kişiler, rüya gördüklerini ve bir rüyanın içinde olduklarını fark edebilirler ve uyandıkları esnada tekrardan rüyaya devam edebilmek için uyumayı gerçekleştirebilirler. Geri uyulması ile birlikte devam edilen rüyada, kişiler rüyalarına istedikleri gibi yön verebilmekte ve rüyalarını istedikleri gibi senaryolaştırabilmektedirler.

Lucid rüya, tıp alanında da incelenmekte olan bir rüya türdür ve bir takım nöropsikologlar konu üzerine yoğunlaşarak çalışmalarını yürütmektedirler. Lucid rüya sayesinde insanlar, rüyalarını daha eğlenceli bir hale getirerek diledikleri yerleri gidebilmekte, gökyüzünde yolculuk yapabilmekte ve arzuladıkları şeyleri gerçekleştirebilmektedirler. Bu rüya türü her ne kadar araştırmalara konu olsa da çoğu araştırmacılar tarafından da bir beyin hipnozu olarak ele alınmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*