Sağlığa Yararlı Bakteri; Probiyotik

Probiyotik, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan, mikropların ve enfeksiyonların neden olduğu hastalıkların gerçekleşmesine engel olan ve kişilerin hastalıklara yakalanma riskini oldukça düşüren, vücut için tamamıyla gerekli olan bir bakteridir. Bakteri, halk arasında genellikle olumsuz olarak algılanan ve insan sağlığına zararlı olduğu düşünülen bir kavramdır fakat bu durum her zaman geçerli değildir. Çünkü probiyotik, bağırsaklarda yaşamakta olan, insan sağlığı için gerekli olan ve bağışıklığın güçlenmesini sağlayan bakterilerdir.

İnsan vücudunda yani bağırsaklarında bulunan probiyotiğin dengsinin bozulması pek çok rahatsızlığın görülmesine neden olmaktadır. Bu hastalıkların başında ise; iltihap hastalıkları, romatizmal hastalıklar ve kanser hastalıkları geliyor.

Probiyotiğin Yararları

Probiyotik kullanımı ve vücutta probiyotiğin gerekli miktarda bulunması, başta soğuk algınlığı olmak üzere solunum yolu hastalıklarına yakalanma riskini azaltmaktadır. Probiyotik içeren ürünleri düzenli olarak tüketen kişiler, tüketmeyen kişilere göre kış aylarını daha sağlıklı bir şekilde geçirmektedir.

Probiyotik, temel olarak bağırsaklarda yaşayan canlı mikroorganizmalardır ve doğal olarak bağırsak sağlığı için oldukça gereklidir. Sağlıklı bir yaşamın sırrı bağırsaklardan geçtiği için probiyotik kullanımı özellikle bağırsak sağlığı için önerilmektedir.

Probiyotiklerin en önemli yararlarından bir tanesi de; bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor olmasıdır. Dolayısı ile bağışıklık sistemi düşük olan kişiler düzenli olarak bu canlı mikroorganizmaları tüketmelidir. Bir sağlık sorunu olarak ishal çeşitli nedenlerden dolayı yaşanabilmektedir ve bu durum bağırsaktaki probiyotiklerin azalmasına neden olmaktadır. Bu sebeple ishal durumunda probiyotik kullanılmalıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*