Çağın Vebası Corona Virüsü

Çin’de baş gösteren corona virüsü gün geçtikçe yayılmaya devam ediyor. Aslında hayvanlar arasında yaygın olan bir virüs olan corona, nadiren de olsa insanlara geçebilme özelliği taşıyordu.Bu ihtimal Çin’de gerçek oldu ve virüs Çin’in yemeklik hayvan pazarından yayılarak tüm dünya için bir tehlike haline geldi.

Soğuk algınlığı ile benzer belirtilerle ortaya çıkan corona virüsü, orta derecede sayılabilecek bir üst solunum yolu enfeksiyonu hastalığı olarak kendisini gösteriyor. Bu virüsler genel olarak bağışıklık sistemi düşük olan kişilerde daha hızlı bir yayılım gösteriyor ve nadiren de olsa ölümle sonuçlanabiliyor. Fakat Çin’de başlayan bu salgın oldukça hızlı ilerliyor ve ölüm vakaları her geçen gün artıyor.

Corona Virüs Tedavisi

Corona virüsünün günümüzde bilinen herhangi bir tedavi yöntemi bulunmuyor. Etki alanı giderek artış gösteren bu hastalığın tedavisi için bilim adamları ise yoğun çaba harcıyor. Yapılan açıklamalara göre corona virüsüne çare bulunabilmesi ve gerekli aşının ortaya konabilmesi için minimum 20 ay gerekiyor.

Corona virüsü günümüzde aldığı canlarla gündeme gelirken aslında çoğu kişide bu hastalık kendiliğinden geçiyor. Bu hastalıkta en önemli durum ise; bol sıvı tüketimi gerçekleştirmek ve dinlenmek…Corona virüsü, soğuk algınlığı ile aynı semptomların görülmesine neden olduğu için tıpkı soğuk algınlığı tedavisinde olduğu gibi ateş düşürücü ilaçlar ve boğaz ağrısını kesecek antibiyotikler yaygın olarak kullanılmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*