Oturma Şekli Karakteri Ele Veriyor

Vücut dili, daima olmasa da genel olarak kişilerin nasıl bir durum içerisinde olduğunu belirtmektedir. Aynı şekilde, çeşitli durumlarda sergilenen davranışlar, kişilerin karakterleri hakkında da işaretler vermektedir. Bu noktada kişilerin oturma şekli, karakteri sembolize etmektedir. Her kadar imkansız gibi gözükse de, oturma şekilleri kişilerin karakter analizi yapılmasında kullanılmaktadır. Özellikle iş mülakatlarında, işe başvuru yapan adayların vücut dilleri ve oturma şekilleri, insan kaynakları uzmanları tarafından karakter analizi yapılmasında önemli bir detay ve data olarak kullanılmaktadır.

Vücut dili, kesin ve net göstergeler değildir. Çünkü bu davranışlar farklı ortam koşullarında gerçekleştiği için kimi zaman yanıltıcı olabilmektedir. Bu sebeple, anlık olarak tek bir davranış biçiminden kişiler hakkında yargıya varılmamalı; süreklilik gösteren davranışlar sonucunda yargıya varılmalıdır.

Hangi Oturuş Ne Anlama Geliyor?

Her insan farklı farklı oturuş biçimi sergilemektedir. Fakat genel olarak kalıplaşmış oturuş şekilleri vardır ve vücut dili öğretilerine göre bu oturuşların her birinin bir anlamı bulunmaktadır. Buna göre oturuş biçimleri ve anlamları şunlardır:

  • Dik oturuş, kişilerin kendilerinden emin ve kararlı olduklarını göstermektedir
  • Kolları açarak oturma, kişinin bulunduğu ortamı sahiplendiğini ve bu ortamda rahat olduğunu göstermektedir
  • Bacak bacak üstüne atılarak oturuş, lider kişiliği göstermektedir
  • Sandalye veya koltuğun ucuna oturma, yerinde duramayan; hareketli ya da aceleci bir kişiliği göstermektedir.
  • Öne doğru eğilerek oturma, iyi bir dinleyici olduğunu göstermektedir

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*