Zekaya Mı Aşıksınız? Sapyoseksüel Olabilirsiniz

Sapyoseksüel

Sapyoseksüel, bir kişinin görüntüsünden, davranışından, ilgisinden ziyade zekasından hoşlanan kişiler olarak tanımlamaktadır. Eğer siz de karşınızdaki insanın aklından, akıllı ile gerçekleştirdiği davranışlarından yani kısacası zekasından hoşlanıyorsanız sapyoseksüelsiniz demektir.

Sapyoseksüel olan kişiler, zekayı tahrik edici bir özellik olarak görmekte ve bu nedenle karşısındaki kişilerden hoşlanmaktadır. Bu durum, kadınlarda ve erkeklerde görülmektedir fakat kadınların zekaya daha fazla önem verdiğinden dolayı, yapılan araştırmalar kadınların erkeklere göre daha fazla sapyoseksüel olduğunu ortaya koymaktadır. Üstelik, yapılan bu araştırma kadınların yalnızca cinsel birliktelik için erkeklere dış görünüşüne baktığını, çocuk yapmak için ise erkeklerin zekasına baktığını ortaya koymuştur.

Zeka İlişkide Ne Kadar Önemli?

Zeka düzeyine göre ilişkide mutlu olma durumunu tespit etmek elbette ki mümkün değildir ve ayrıca zeki olan insanların daha mutlu bir birliktelik süreceği gibi genel geçer bir fikir de bulunmamaktadır. Ancak yapılan bir araştırmada sapyoseksüel olduğunu söyleyen kişiler birbirleri ile sohbet edip, vakit geçirmeleri için yalnız bırakılmışlardır. Araştırma sonucu ise; en çok hoşlanılan kişilerin, genel zeka düzeyinin üstünde olan kişiler olduğu tespit edilmiştir. Dolayısı ile bu araştırma ile birlikte, sapyoseksüel olan kişilerin ilişkide zekaya her zaman önem verdiği ve zekanın en önemli unsur olduğu ortaya konulmuştur.

Sonuç olarak, sapyoseksüel olduğunuzu iddia ediyorsanız karşı cinste ilk baktığınız şey her zaman zeka olacaktır. Eğer karşı cinste baktığınız ilk şey zeka ise ve farkında değilsiniz siz de bir sapyoseksüelsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*