Mutluluğun Formülü; Kabak Çekirdeği

Kabak çekirdeği, içeriğinde bulunan yüksek miktardaki triptofan amino asit sayesinde insan vücudunda bulunan mutluluk hormonunu artırıyor ve insanların daha mutlu olmasını sağlıyor. İnsan vücudunda bulunan ve mutluluk hormonu olarak adlandırılan serotonin ile dopaminin salgılanmasına büyük etki eden kabak çekirdeği, kendisini üzgün ve mutsuz hisseden kişilere tüketmesi tavsiye ediliyor.

Mutluluk, beslenme alışkanlıklarıyla birebir ilişkili olan bir durumdur. Sağlıklı ve doğal beslenme, mutlu olmaya ne kadar sebebiyet veriyorsa, sağlıksız ve dengesiz beslenmek de bir o kadar mutsuzluğun yaşanmasına neden oluyor.

Sağlık için Günde 1 Avuç Kabak Çekirdeği Tüketin

Kabak çekirdeğinin içerisinde bulunan triptofan aminoasidi, kişilerin vücudunun dopamin ile serotonin salgılanmasına etki etmektedir. Bu nedenle kişilere, günde bir avuç kabak çekirdeğinin tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca kabak çekirdeği tek başına tüketilemiyor ise farklı, kavrulmamış ve çiğ halde bulunan kuruyemişlerle de birlikte tüketilebilmektedir.

Kabak çekirdeğinin içerisinde triptofan dışında sağlıklı yağlar da bulunmaktadır. Bu sağlıklı yağlar, insanların kalp damar sağlığının korunmasında etkili olmaktadır. Ayrıca kabak çekirdeklerinin şeker dengesini koruduğu da bilinmektedir. Bu nedenler dolayısıyla, kabakçekirdeği hem sağlıklı bir yaşam için hem de mutlu bir yaşam için tüketilmelidir. Fakat kabak çekirdeğinin içerisinde yağ bulunduğundan dolayı aşırı kullanımından uzak durulmalıdır. Kabak çekirdeğinin sık ve yoğun olarak kullanılması durumunda, vücutta bölgesel yağlanmalar söz konusu olabilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*